اتحادیه اروپا در انتظار تصمیم ترامپ برای تعرفه واردات خودرو

اتحادیه اروپا در انتظار تصمیم ترامپ برای تعرفه واردات خودرو

دونالد ترامپ در روزهای اخیر اعلام کرد که اگر ایالات‌متحده و اتحادیه اروپا در مذاکرات خود موفق نشوند به یک موافقت‌نامه تجاری دست پیدا کنند، او چاره‌ای جز اعمال تعرفه روی خودروهای وارداتی از اروپا به آمریکا نخواهد داشت. ترامپ در گفت‌وگو با خبرنگاران در کاخ سفید گفت که گفت‌وگوها با اتحادیه‌ اروپا همچنان در جریان است و طرف‌های اروپایی را مذاکره‌کنندگانی سرسخت توصیف کرد.
تلاش برای توافق
ترامپ روز چهارشنبه گفت: «اگر به توافق نرسیم، به سراغ تعرفه‌ها خواهیم رفت. تلاش ما این است که به تفاهم برسیم اما اتحادیه اروپا برای رسیدن به توافق بسیار سرسخت است.»
در هفته گذشته ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا گفت ترامپ که به خاطر رویکرد محافظه‌کارانه‌اش در رسیدن به توافق مشهور است، قول داده که فعلا تعرفه بیشتری را روی واردات خودروهای اروپایی اعمال نکند. اما این‌طور که به نظر می‌رسد گزارش محرمانه وزارت بازرگانی آمریکا که روز یکشنبه برای ترامپ فرستاده شده و در آن تاثیر منفی واردات خودرو و قطعات یدکی بر امنیت ملی آمریکا موردبررسی قرار گرفته، مسیر را برای اعمال تعرفه‌های 25درصدی بر واردات این کالاها، یعنی تهدیدی که پیش‌تر از سوی ترامپ مطرح شده بود، هموار کرده باشد.
روز چهارشنبه ترامپ در گفت‌وگو با خبرنگاران سعی کرد اهمیت گزارش مذکور را کم جلوه دهد و آن را صرفا یک بررسی خواند. او گفت: «ما با دقت فراوان آن را بررسی کردیم و نتایجش را ملاحظه کردیم. اما خلاصه کلام این است که آیا ما با اتحادیه اروپا به یک موافقت منصفانه می‌رسیم یا نه.»

آتش‌بس موقت
ایالات‌متحده و اتحادیه اروپا از زمان دیدار ترامپ و یونکر در ژوئیه گذشته یک آتش‌بس موقت و شکننده را حفظ کرده‌اند. رئیس کمیسیون اروپا و رئیس جمهور آمریکا در دیداری که در ابتدای تابستان داشتند، به توافق رسیدند که بر سر شرایط جدید تجارت میان طرفین مذاکراتی را انجام دهند.
در آن زمان ترامپ قول داد در مدتی که مذاکرات در جریان است، هیچ تعرفه جدیدی را بر واردات خودرو از اروپا اعمال نکند. اما هفته گذشته در کنفرانس امنیتی که در مونیخ برگزار شد، تنش میان آمریکا و اتحادیه اروپا بیش از هر زمان دیگر به نمایش درآمد و دیپلمات‌های اروپایی با سردی بسیار به استقبال مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا رفتند.
در این دیدار آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نیز این باور را که خودروهای اروپایی می‌توانند تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا باشند، رد کرد و به این نکته اشاره کرد که بسیاری از مدل‌های اروپایی در آمریکا ساخته می‌شوند. ترامپ پیش‌تر تهدید کرده بود که تعرفه خودروهای تولید شده در خارج از ایالات متحده را تا سقف 25درصد افزایش خواهد داد.

هشدار به ترامپ
کمپانی‌های خودروسازی و بسیاری از دولت‌های خارجی از اروپا گرفته تا آسیا به ترامپ هشدار دادند که چنین تعرفه‌هایی می‌تواند به اقتصاد ایالات متحده آسیب برساند و در خودروسازی جهان اخلال ایجاد کند.
دوشنبه هفته گذشته اتحادیه اروپا اعلام کرد تا زمانی که آمریکا به سراغ افزایش تعرفه‌ها نرود، بر گفته خود درمورد عدم وضع تعرفه‌های جدید پایبند خواهد بود. اتحادیه 28کشور اروپایی در حال آماده‌سازی اقدام متقابل برای وضع تعرفه به ارزش 20میلیارد یورو (22.7 میلیارد دلار) بر کالاهای آمریکایی است که در صورت وضع تعرفه از سوی آمریکا بر واردات خودروهای اروپایی، بر برخی از اقلام آمریکایی اعمال خواهد شد.
مذاکرات برای رسیدن به یک توافق تجاری میان آمریکا و اتحادیه اروپا هنوز به طور رسمی آغاز نشده و طرفین همچنان در خصوص احتمال رسیدن به یک توافق مردد هستند. در حالی‌که ایالات متحده بر این نکته پافشاری می‌کند که کشاورزی نیز باید بخشی از بحث‌ها باشد و بسیاری از سیاستمداران آمریکایی ترامپ را تحت فشار گذاشته‌اند تا در این خصوص نظری قاطع داشته باشد، مقامات اتحادیه اروپا این موضوع را خارج از مباحث مورد نظر در مذاکرات برمی‌شمارند.

× در پاسخ :
عبارت امنیتی را وارد نمایید: