جزئیاتی از فونیکس اف ایکس

جزئیاتی از فونیکس اف ایکس

وجه چشمگیر علاقه‌مندان به‌نخستین نمایش FX در قالب خودرویی که نام و نشان آن پوشانده شده بود، نشان داد که محصول جدید فونیکس در بازار خودرو کشور با استقبال گرمی مواجه خواهد شد.

طراحی آینده‌نگر
مواجهه با خودرویی که متعلق به‌آینده است و درقیاس با سایر محصولات بازار در زمینه طراحی حرف جدیدی برای گفتن دارد، جالب به‌نظر می‌رسد و بر این اساس ویژگی‌های ظاهری در این محصول نخستین موردی است که برای مخاطب جذابیت ایجاد می‌کند. طراحی و هویت این سری محصولات از طبیعت و فرم‌های ارگانیک الهام گرفته و با زبان «هنر در حرکت» کوشیده است کاربردی بودن و الهام از طبیعت را هم‌زمان در خودرو پدیدار کند. این ویژگی‌ها از جلوپنجره الماسی تا طراحی مورب درهای محصول، سقف شناور کوپه‌مانند و نمای چشم‌نواز انتهای خودرو، رنگ‌های به‌کار رفته در رینگ، رکاب و آینه‌های جانبی، اِلِمان‌هایی اسپرت را در بر می‌گیرد و درمجموع از اف‌ایکس، خودرویی جوان‌پسند می‌سازد. اف‌ایکس از طراحی یکپارچه بهره می‌برد و این روح اسپرت از نمای بیرونی تا فضای ارگونومیک کابین، پنل مینیمال و پشت فرمان خودرو جاری است.

هندلینگ مثال‌زدنی
گرچه لفظ هندلینگ برای خودروبازها اصطلاحی آشناست، اما برای تشریح بیشتر آن می‌توان گفت این فاکتور به‌نحوه واکنش خودرو در مواجهه با تصمیمات آنی راننده (از شروع اولیه سریع، ترمزهای ناگهانی و فرمان‌های تند و تیز برای عبور از مانع یا رسیدن به پیچ) اشاره دارد. به‌عنوان مثال این‌که خودرو تا چه حد در پیچ‌ها انعطاف نشان می‌دهد و می‌تواند با تقسیم صحیح فشار بین چهار چرخ، تعادل خود را به‌خوبی حفظ کند، یکی از پارامترهای اصلی در بررسی هندلینگ است.
عوامل مختلفی در تحقق هندلینگ کم‌نظیر در اف‌ایکس موثر هستند. بهره گیری از سیستم کنترل کشش (TCS) و سیستم کنترل پایداری (ESP) ساخت بوش آلمان، یکی از این عوامل است که با ورود به‌موقع به‌مدار، نیروی ترمز را به‌طور هوشمند بین چرخ‌ها توزیع می‌کند و از کم فرمانی- بیش‌فرمانی خودرو می‌کاهد. تکنولوژی به‌روز در ساخت این سیستم همچنین موجب می‌شود عبور از ناحیه خطر در پیچ، سریعا از مدار خارج شود و شتاب خودرو را نگیرد. توزیع متوازن جرم خودرو و سطح بالایی از طراحی آیرودینامیک بدنه نیز از سایر عوامل موثر در هندلینگ این خودرو هستند. همچنین تعلیق مولتی‌لینک عقب درنسخه پریمیوم این محصول، عامل اثرگذار دیگر در این زمینه است.

شتاب خیره‌کننده
از ویژگی‌های مهم به‌عنوان شگفتی بزرگ برای کسانی که نشستن پشت فرمان FX را تجربه کردند، شتاب تحسین‌برانگیز بوده و موجب شده در روز تست درایو این محصول، سریع‌ترین خودرو مونتاژی لقب بگیرد. رکورد زیر 8 ثانیه برای رسیدن خودرو از حالت سکون به‌سرعت 100 کیلومتر بر ساعت، از دستاوردها و نکات برجسته در نسخه پریمیوم FX است که با دستگاه درگی به‌ثبت رسید. شتاب و سواری نرم این خودرو محصول هماهنگی گیربکس و موتور قدرتمند اکتکو (ACTECO) ساخت AVL اتریش است که از توربوشارژ Honeywell بهره می‌برد و در برخی مدل‌های فیات هم به‌کار گرفته شده است.

سیستم همیار راننده
سیستم پیشرفته دستیار راننده موسوم به ADAS که ره‌آورد برند فونیکس برای بازار خودرو ایران بوده، از دلایل کلیدی دیگر برای اقبال مشتریان در خرید FX است. بنیان این سیستم، اهدافی نظیر افزایش ایمنی، کاهش خستگی راننده و فراتر از همه، افزایش لذت رانندگی را دنبال می‌کند. اف‌ایکس در زمینه کروزکنترل هوشمند با رادارهای ACC, TJA, ICA فاصله با خودرو جلویی را تخمین می‌زند و به‌فراخور آن، پدال گاز و ترمز را در اختیار می‌گیرد. در زمینه رادارهای خطی و نقطه کور با مجموعه BSD, LCA, RCTA, LDW, ELK, LDP ضمن پایش مستمر محیط اطراف خودرو، خطوط مسیر را نیز زیر نظر دارد و از این طریق، احتمال برخورد درصورت تغییر لاین یا خروج از پارک را به‌حداقل می‌رساند. رادارهای برخورد از جلو شامل FCW و AEB هم درصورت ظاهر شدن ناگهانی مانع در مسیر، موجب توقف خودرو می‌شوند.

ایمنی در سطح ایده‌آل
گرچه اف‌ایکس به‌عنوان محصولی جوان‌پسند شناخته می‌شود و بیشتر درباره سیمای اسپرت، سرعت و چابکی آن صحبت شده، اما نمی‌توان از این نکته نیز غافل شد که اف‌ایکس با سطح بالایی از ایمنی تجهیز شده است. فاکتور ایمنی، گرچه به‌طور سنتی کمتر در اولویت‌های خرید مشتریان ایرانی قرار می‌گیرد، اما درواقع عامل بسیار مهمی است و هزینه‌ای است که برای حفاظت از جان انسان‌ها درنظر گرفته می‌شود. اف‌ایکس، ساخته‌شده با شاسی آلمانی بنتلر (Benteler) است و بدنه آن از فولاد گالوانیزه تشکیل شده است. سیستم‌های پیشرفته ترمز هم بخش مهمی از مجموعه ایمنی FX است که برای سرعت بخشیدن به‌فرآیند توقف خودرو درجایگاه‌های مختلف به‌کمکِ راننده می‌آید. مهار شتاب خودرو درسرازیری با سیستم HDC و جلوگیری از عقب‌گرد آن موقع شروع حرکت در سربالایی با HAC، جزو همین سیستم است. همچنین سیستم‌های EBA و EBD نیز هنگام ترمزهای ناگهانی، با تسریع افزایش نیروی ترمز و تقسیم هوشمند آن بین چرخ‌ها، توقف به‌موقع اف‌ایکس را تضمین می‌کنند. بهره‌مندی از 6 ایربگ هم رکن دیگری است که در کنار سایر عوامل، بالاترین سطح ایمنی را برای این خودرو رقم زده است.
آپشن‌های رفاهی
در خاتمه، آن‌چه لذت رانندگی و آسایش سرنشینان خودرو را به‌اوج می‌رساند، برخورداری محصول از آپشن‌های رفاهی است. سیستم باز و بسته کردن درها، استارت و راه‌اندازی تهویه از راه دور و بدون کلید (PEPS)، دستیار صوتی هوشمند، چراغ‌های پیشرفته، صندلی‌های جلو مجهز به‌حافظه و گرم‌کن، تهویه خودکار دو کاناله، دوربین 360 درجه (AVM)، شارژر وایرلس، سانروف، سیستم صوتی Sony، نمایشگر دو گانه (هرکدام 25/10 اینچ)، دنده و فرمان برقی دی‌کات و.... آپشن‌های رفاهی FX هستند که ذکر و تشریح تمام آن‌ها بستر مجزایی را می‌طلبد. خودرو جوان‌پسند فونیکس، ویژگی‌های مختلفی را شامل می‌شود که در راستای رضایت حداکثری مشتری در این محصول جمع شده‌اند و اطلاع از آن می‌تواند به‌کسانی که قصد خرید خودرو دارند، کمک کند. فونیکس با ارائه این محصول کوشیده است زیبایی و کارایی را در کنار هم پیشکش کند و تجربه‌ منحصربه‌فردی را برای مشتریان رقم بزند.

× در پاسخ :
عبارت امنیتی را وارد نمایید: