فورد از ربات خودران Survival در خط تولید استفاده می‌کند

فورد از ربات خودران Survival در خط تولید استفاده می‌کند

بررسی ربات‌هایی که در کارخانه‌ی فورد مشغول‌به‌کار هستند، چندان خبر جالبی محسوب نمی‌شود؛ اما رباتی که امروز بررسی می‌کنیم، با سایر نمونه‌ها متفاوت است. شرکت فورد به‌تازگی از رباتی با نام سِروایوِل (Survival) استفاده کرده است که به‌صورت خودران در خط تولید والنسیا، مسیریابی می‌کند.

این ربات قادر است قطعات یدکی و مواد جوشکاری‌شده را درلحظه جابه‌جا کند و موانع سر راه خود را شناسایی کند. به‌گفته‌ی مسئولان شرکت فورد، ربات سِروایوِل قادر است درصورت بسته‌بودن راه، تغییرمسیر بدهد و راه جدیدی را انتخاب کند. نکته جالب اینکه از هیچ‌گونه سیستم ردیاب GPS استفاده‌نشده است. ادواردو کارسیا مگرنر، مدیر تولید خط تولید والنسیا می‌گوید:
ما این ربات را طوری برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا تمام قسمت‌های خط تولید را بشناسد. بنابراین، Survival به همراه سنسورهای استفاده‌شده، به هیچ راهنمای خارجی‌ای برای مسیریابی احتیاج ندارد.

سِروایوِل به‌نوعی فرزند Wall-E محسوب می‌شود که از یک کابینت بزرگ بهره می‌برد. در این کابینت ۱۷ قفسه‌ی مختلف درنظر گرفته‌ شده تا قطعات اصلی در داخل آن‌ها جای بگیرند. هر اپراتور در بخش مخصوص به خود تنها می‌تواند از یک قفسه استفاده کند تا شانس جابه‌جایی اشتباهی قطعات به حداقل برسد. ادواردو گارسیا می‌گوید که در ابتدا با وجود ربات خودران جدید، به کارکنان خط تولید حسی شبیه‌به فیلم‌های فانتزی دست داده بود. به‌گفته‌ی گارسیا:
در ابتدا کارکنان توقف می‌کردند و مدتی را صرف نگاه کردن به این ربات می‌کردند؛ اما اکنون کارها طبق روال انجام می‌گیرد. اکنون کارکنان به‌سراغ کارشان می‌روند و می‌دانند که ربات آن‌قدر هوشمند است که درکنار آن‌ها کار کند. این بهترین حالت است که به کارکردن رباتی عادت می‌کنید که می‌تواند هفته‌ای ۴۰ ساعت کار مفید انجام دهد.

ربات Survival جایگزین هیچ‌کدام از کارکنان خط تولید نشده است؛ باوجود این ربات، کارکنان می‌توانند با تمرکز بیشتری وظایف خود را انجام دهند. به‌گفته گارسیا:
این ربات به‌مدت یک سال تحت آزمایش بوده و در این مدت بدون خطا ظاهر شده است. ربات Survival اکنون به یک عضو ارزشمند در تیم تبدیل شده است. امیدواریم در آینده بتوانیم از این ربات به‌صورت تمام‌وقت استفاده کنیم و حضور آن‌را به‌سایر خط تولید‌های فورد توسعه دهیم.

× در پاسخ :
عبارت امنیتی را وارد نمایید: