مراکز معاینه‌ فنی کشور برای اجرای طرح LEZ در کلان‌ شهرها آمادگی کامل دارند

مراکز معاینه‌ فنی کشور برای اجرای طرح LEZ در کلان‌ شهرها آمادگی کامل دارند

به گفته مدیر اجرایی امور معاینه‌فنی کشور « تمام مراکز معاینه‌ فنی کشور برای اجرای طرح LEZ در کلان‌ شهرها آمادگی کامل دارند و باید هرچه زودتر زیرساخت‌های اجرایی شدن آن به‌خصوص فعال شدن دوربین‌ های پلاک‌ خوان در کلان‌ شهرها و اتصال آنها به سامانه سیمفا کامل شود. »
به گزارش« اخبار خودرو » ، در چند روز گذشته مجلسی‌ها اجرایی شدن طرح کاهش در کلان‌شهرهای ایران را الزامی کردند تا شاید از بار آلودگی هوا که هر روز بیشتر می‌شود، کاسته شود. بر‌همین اساس نمایندگان مجلس، شهرداری‌های تهران و شهرهای دارای آلودگی هوا را مکلف به اجرای طرح کاهش آلودگی هوا یا LEZ مربوط به الزام اعمال قانون معاینه‌فنی خودروها کردند.

نمایندگان مجلس در این مصوبه مقرر کردند در اجرای ماده (۶) قانون هوای پاک مصوب ۲۵تیر۹۶ مبنی‌بر الزام اعمال قانون خودروهای فاقد معاینه‌فنی از طریق متوقف کردن و صدور قبض جریمه مطابق با قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، شهرداری تهران و شهرهای دارای آلودگی هوا مکلف به اجرای طرح ناحیه کاهش آلودگی هوا (LEZ) هستند.
همچنین بر‌اساس این بند، نیروی انتظامی مکلف است مطابق قانون نسبت به جریمه متخلفاان اقدام کند. مبالغ وصولی جریمه‌های صادرشده به ردیف درآمد عمومی ۱۶۰۱۸۳ نزد خزانه‌داری کل واریز می‌شود تا از محل اعتبار ردیف ۴۹-۵۳۰۰۰۰ جدول شماره (۹) این قانون در جهت کاهش آلودگی هوا، توسعه و بهره‌برداری حمل‌و‌نقل عمومی به شهرداری تهران و سایر شهرهای دارای آلودگی هوا اختصاص یابد.

نصب دوربین‌ها به سامانه سیمفا در اولویت است
سعید قیصر، مدیر عامل اتحادیه سازمان‌های حمل‌و‌نقل همگانی کشور و مدیر اجرایی امور معاینه‌فنی کشور با تاکید بر این که مصوبه جدید مجلس نقش مهمی در کاهش آلودگی هوای کلان‌شهرها خواهد داشت، به «دنیای‌خودرو» گفت: «در‌حال حاضر طرح کاهش یا LEZ در تهران اجرایی می شود و در یک سال و چند ماه گذشته، بیشتر خودروهای فاقد معاینه‌فنی به مراکز معاینه‌فنی مراجعه کرده‌اند و اجرایی شدن این طرح در همین مدت هم در کاهش الودگی هوا موثر بوده است. بنابراین اجرایی شدن این طرح در کلان‌شهرها هم می‌تواند در کاهش آلودگی هوا موثر باشد و زیرساخت‌های سامانه سیمفا و مراکز معاینه‌فنی آمادگی کامل اجرای طرح کاهش را در کلان‌شهرها دارند.»
قیصر درباره آمادگی این مراکز برای اجرایی شدن طرح کاهش در کلان‌شهرها توضیح داد: «در‌حال‌حاضر همه مراکز معاینه‌فنی کشور به سامانه سیمفا متصل هستند و توسط این سامانه مدیریت می‌شوند. این سامانه آمادگی کامل را دارد تا در کلیه شهرهای کشور این طرح اجرایی شود. موضوع مهم در اجرایی شدن این طرح این است که شهرداری ها زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری را فراهم کنند و همچنین دوربین‌های پلاک‌خوان را به مراکز معاینه‌فنی متصل کنند.»
مدیرعامل اتحادیه سازمان‌های حمل‌و‌نقل همگانی کشور با اشاره به نقش شهرداری‌های کلان‌شهرها در فراهم کردن زیرساخت‌ها گفت: «یکی از مهم‌ترین ابزارهای اجرای این طرح در کلان‌شهرها فعال شدن دوربین‌های پلاک‌خوان در کلان‌شهرها و اتصال آنها به سامانه سیمفاست. البته در کلان‌شهرهایی مانند کرج، مشهد، شیراز، اصفهان، قم، کرمانشاه، اهواز و تبریز این امکانات فراهم شده است اما باتوجه به مصوبه مجلس باید هر چه زودتر موانع برداشته شود تا از اوایل سال آینده این طرح اجرایی شود.»

× در پاسخ :
عبارت امنیتی را وارد نمایید: